O náboženstve


ahuramazda

… a istý kňaz povedal: ” hovor nám o náboženstve!”

A on povedal:

A či som dnes hovoril o niečom inom? Či náboženstvo nie sú všetky vaše skutky a všetky vaše myšlienky, ba i to, čo nie je skutok, ani myšlienka, ale zázrak a prekvapenie rodiace sa v duši aj vtedy, keď ruky lámu kameň alebo šijú odev?

Kto môže oddeliť vieru od svojich skutkov a svoje presvedčenie od všetkého, čo robí? Kto vie rozprestrieť hodiny svojho života pre sebou a povedať : ” Tieto sú pre Boha a tieto pre mňa, tieto sú pre moju dušu a tieto pre moje telo?”

Všetky vaše hodiny sú ako krídla , ktoré letia vo vzdušnom oceáne od seba a k sebe. Ten, kto nosí svoju mravnosť iba vo sviatok, by mal radšej chodiť nahý. Vietor a slnko mu nenavŕtajú do kože diery. A ten, kto súdi svoje skutky mravnými pravidlami, uväzňuje spevavé vtáča v klietke za mrežami.

Najslobodnejšia pieseň však nechodí spoza mreží a drôtených sietí.

10620677_1667897136798224_6006024321450993906_n

 

A ten, komu je bohoslužba iba oknom na otváranie a zatváranie, ten ešte nevošiel do vesmírneho chrámu svojej duše a nepochopil, že jeho okná sú otvorené od úsvitu do úsvitu.

Váš každodenný život je vaším vesmírnym chrámom a vaším náboženstvom. Kedykoľvek do neho vstupujete, vstupuje doň celí a so všetkým…

Vezmite so sebou pluh a nákovu a kladivo a lutnu, všetko, čo ste si urobili pre svoju potrebu a potešenie. Lebo v rozjímaní sa nemôžete povzniesť nad svoje úspechy a nemôžete ani klesnúť nižšie , než sú vaše neúspechy.

A vezmite so sebou všetkých ľudí, lebo pri vzývaní nemôžete vyletieť nad ich nádeje, ani sa pokoriť pod ich bolesť. A ak chcete spoznať Boha, nemusíte lúštiť záhady. Radšej sa poobzerajte okolo seba a uvidíte ho, ako sa hrá s vašimi deťmi. A vzhliadnite na nebo: uvidíte ho, ako kráča v oblakoch, vystiera ramená v blesku a ako  k vám zostupuje v daždi. Uvidíte ho ako sa usmieva v kvetoch, potom sa vznesie a zamáva rukami v stromoch…

 

001

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s