Dôvera pol praxe


Aby si unikla samsárickej existencii, musíš mať dôveru v cestu oslobodenia! To znamená, že dôvera sa objavuje skrze príčiny a podmienky, a nie len tak sama od seba. Dôvera sa dostaví, vtedy ak sa zídu príčiny a podmienky, a ak si vezmeš pominuteľnosť k srdcu. Dôvera sa dostaví, ak nebudeš zabúdať na príčinu a následok. Dôvera sa dostaví, keď si budeš čítať hlboké sútry a tantry. Dôvera sa dostaví, ak sa budeš stýkať s cnostnými spoločníkmi. Dôvera sa dostaví, ak budeš nasledovať majstra a duchovného učiteľa. Dôvera príde, ak  budeš v bolestiach a ťažkostiach.

Dôvera sa dostaví, ak budeš obetovať v chrámoch. Dôvera sa dostaví, keď sa stretneš s hlbokým jednaním. Dôvera sa objaví, keď budeš počuť príbehy zo života majstrov línie. Dôvera príde, keď budeš naslúchať piesňam vadžry ich realizície.

Dôvera sa dostavuje, keď vidíš utrpenie inej osoby. Keď rozmýšlaš o nevýhodách samsárickej existencie, dostavuje sa dôvera. Dôvera prichádza, keď čítaš posvätné nauky podľa svojho zaľúbenia. Dôvera sa objavuje, keď si uvedomuješ vlastnosti vznešených bytostí. Dôvera sa dostavuje, ak prijímaš požehnanie od svojho majstra. Dôvera prichádza, keď nahromadíš zvláštne akumulácie.

Moja rada znie:”nikdy sa neoddeľuj od príčin, ktoré rozvíjajú vieru”

Ak máš v svojom srdci vieru, musíš ju naďalej udržovať. A ak nie, musíš ju nechať povstať!

Nemať vieru je ako chcieť mať biele drevené uhlie — oddeľuješ sa od cností na ceste k oslobodeniu. Nedostatok viery  je ako byť drahokamom, ktorý leží na dne oceánu — si zapletená do hĺbok samsáry. Nemať dôveru je ako byť tulákom, ktorý skončil vo väzení — neunikneš zo spodných sfér. Nemať dôveru je ako byť mužom bez rúk, ktorý sa snaží vyšplhať na skalu – spadneš do priepasti šiestich tried bytostí.

Nemať dôveru je ako byť srnkou, ktorú chytil lovec – budeš odsúdená Pánom smrti. Nemať dôveru je ako byť slepcom zízajúcim na oltár – nevidíš žiadny objekt poznania. Nemať dôveru je ako byť hlupákom, ktorý prišiel na ostrov plný rýdzeho zlata – nevieš, čo si našla.

Pre ľudí bez viery nie je možné dosiahnuť oslobodenie a osvietenie.

Pre dosiahnutie osvietenia znamená dôvera pol praxe dharmy. Mať dôveru je ako vlastniť úrodné pole – všetky zasiate rady vyrastú. Úsilie je ako vlastniť klenot plniaci všetky priania – prinesie požehnanie, aby sme dosiahli všetko, o čo usilujeme. Dôvera je ako byť vládcom sveta – drží kráľovstvo dharmy. Dôvera je ako mať pevný zámok – čelí rušivým emóciám vlastným aj cudzím.

Dôvera je ako most či loď – umožňuje ti preplávať oceánom samsáry. Dôvera je ako lano spustené do priepasti – umožňuje ti, dostať sa do spodných sfér. Dôvera je ako liečiteľ či lekár – odstraňuje nemoci piatich jedov. Dôvera je ako mocný doprovod – bezpečne ta vedie nebezpečenstvom samsáry.

Viera je ako pozorný obranca – chráni ťa pred štyrmi zradnými Máry. Viera je ako pribúdajúci mesiac – vďaka nej sa cnosti viac a viac rozvíjajú. Viera je ako úplatok, ktorým sa vyhýbame uväzneniu – oklame démona Pána Smrti. Viera je ako cesta vedúca nahor, vedie ťa k miestu na výšinách. Viera je ako nevyčerpateľný zdroj pokladov, dáva ti všetko, čo chceš a aj to, čo  je potreba. Dôvera je ako mužské ruky – zhromažďuje korene cnosti. Dôvera je ako rýchlonohý  kôň, dovedie ťa na miesto oslobodenia. Dôvera je ako veľký slon – vedie ta vyššie a vyššie. Viera je ako iskrivá fontána – ukazuje prvotné vedomie.

Keď sa v hĺbke tvojho vnútra zrodila dôvera, objaví sa celá hora cnostných vlastností.

Koreň všetkých cností buddhovstva tkvie v dôvere, preto nechaj v hĺbke svojho srdca povstať pevnú vieru. Predchádza neslobodným stavom a zaisťuje slobodu a bohatstvo. Odpútava od zlých spoločníkov a umožňuje nasledovať pravého majstra. Uzatvára dvere troch spodných sfér a umožňuje nastúpiť na cestu k oslobodeniu. Odstraňuje pochybnosti a obavy a odvádza ťa od ciest Máry. Zabraňuje namyslenosti a pýche a je príčinou slobody a bohatstva. Oslobodzuje ťa od chýb zlých činov a vďaka nej si schopná dosiahnuť všetko dobré. Pomáha ti povzniesť sa nad objekty pripútanosti a nabyť dôveru k úplnému odovzdaniu.

Vďaka nej opustíš nesprávne náhľady a jednania a získaš dôveru v náuky Víťazných. Úplne očisťuje rušivé emócie a pomáha ti objaviť nepodmienené cnosti. Pomáha ti prekročiť oceán existencie a stáva sa skutočných sprievodcom. Pokoruje necnosť a rozvíja všetky cnostné vlastnosti. Odstraňuje zlé rady a pomáha zavŕšiť konečnú esenciu.

Tantry učia, že mať dôveru v náuku mahájany je oveľa záslužnejšie než služba cítiacim bytostiam, ktorých  je toľko ako zrniek prachu v desiatich buddhovských ríšach.

              “Padmasambhava družke Yeshe Cchogjal”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s